W branży logistycznej problem VUCA jest problemem realnym. Na znaczeniu zyskują kompetencje logistyków przyszłości, bo pozwolą odnajdywać w innym, nowoczesnym środowisku.
Co to znaczy VUCA?
VUCA to skrótowiec od słów Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity, czyli w polskim tłumaczeniu oznacza – zmienność, niepewność, złożoność i wieloznaczność. Termin ten został wprowadzony w kontekście wojskowym, jednak obecnie jest często używany w biznesie i zarządzaniu. Wdrożyła go amerykańska uczelnia wojskowa United States Army War College na określenie niestabilnej sytuacji.
VUCA ma też coraz większe znaczenie w branży logistycznej i spedycyjnej – stanowi prawdziwe wyzwanie dla specjalistów. Oznacza ciągłe zmiany w łańcuchu dostaw. Dodajmy, że w czasach VUCA bezpieczeństwo łańcucha dostaw jest bardzo ważne. Poniżej szczegółowe informacje.
VUCA w branży logistycznej
VUCA to jeden z megatrendów w logistyce. Pojęcie to może odnosić się do następujących kwestii:
- Zmienność – w logistyce zmienność może dotyczyć na przykład nagłych zmian na rynku, w wymaganiach klientów, w warunkach pogodowych czy w dostępności surowców czy transportu. Częstą sytuacją jest zmiana w zamówieniu – m.in. liczby produktów. W takiej sytuacji ważne jest, aby logistyka była elastyczna i dostosowywała się do zmieniających się warunków. Czynniki generujące i napędzające zmiany w dodatku wpływają na siebie i się wzmacniają;
- Niepewność – logistyka często działa w warunkach niepewności, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że coś nie pójdzie zgodnie z planem. Niepewność może wynikać na przykład z nieprzewidywalnych przeszkód na drodze, problemów z dostępnością materiałów lub zespołów czy z politycznych zmian. To właśnie trend, z którym współczesna logistyka musi się mierzyć, a także musi się w nim rozwijać;
- Złożoność – logistyka jest złożonym obszarem, który obejmuje wiele różnych procesów i działań, takich jak planowanie, transport, magazynowanie, zarządzanie zasobami czy obsługa klienta. W takiej sytuacji, ważne jest, aby logistyka była dobrze zorganizowana i miała skuteczne narzędzia do zarządzania różnymi procesami;
- Wieloznaczność – logistyka jest często obszarem, w którym nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytania i problemy. Często trzeba podejmować decyzje na podstawie niepełnych informacji lub przewidywać przyszłe wydarzenia. W takiej sytuacji, ważne jest, aby logistyka miała dobre narzędzia do przetwarzania danych i podejmowania decyzji na podstawie analizy danych.
VUCA w logistyce – koncepcja Demand Driven Adaptive Enterprise
Została ona opracowana przez Demand Driven Institute. Głównym elementem tego modelu są prawdziwe, potwierdzone zamówienia klientów. Zamówienie złożone przez klienta to w biznesie coś pewnego – to zero gdybania czy kalkulowania. Pracując na tym, obniżamy wpływ VUCA na firmę.
W kontekście logistyki, pojęcie VUCA może pomóc w zrozumieniu, jakie wyzwania i problemy mogą pojawić się w procesach logistycznych i jakie strategie należy przyjąć, aby sprostać tym wyzwaniom.
Karolina, foto: pixabay