Każda branża operuje specjalistycznymi terminami. Liczba terminów używanych w logistyce jest bardzo duża. Wiele osób nie do końca wie, czym różni się logistyka czy transport od spedycji. Różne usługi różnią się między sobą w ramach procesów logistycznych. Wyjaśniamy, jakie są różnice między logistyką a spedycją.
Logistyka
Na system logistyczny składają się różne czynności. Ich rozróżnienie ułatwia zobrazowanie i zrozumienie, że „logistyka” to niezwykle pojemne pojęcie. Logistyka jest pojęciem bardzo szerokim – najszerszym z omawianych. W przypadku logistyki działania są raczej teoretyczne, a spedycji – praktyczne.
Usprawnia zarządzanie procesami przepływu i prowadzi do zaspokojenia potrzeb uczestników procesów logistycznych. Zwiększa efektywność przepływu towarów przez obniżanie kosztów procesów logistycznych. Logistyka zajmuje się planowaniem tego, jak przepływa towar. Osoba na tym stanowisku ma za zadanie dbać, by sprawnie tym przepływem zarządzać.
Systemy logistyczne
Jest to proces planowania, realizowania i kontrolowania przepływu surowców, materiałów, wyrobów, a także odpowiedniej informacji w celu zaspokojenia wymagań klienta i zysku. Cały proces powinien być jak najbardziej efektywny ekonomicznie. System logistyczny składa się z opracowywania zamówień, zarządzania zapasami i przepływem materiałów, magazynowania, pakowania, transportu, komunikacji i zarządzania.
Działania prowadzone w zakresie logistyki są różne i obejmują szeroką gamę czynności. Zaliczamy do nich między innymi: obsługę klienta, prognozowanie popytu, kontrolę zasobów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień czy procesy zaopatrzeniowe.
Transport
Transport to jeden z działów logistyki. Pozwala na przepływ towarów między różnymi miejscami. To pomost między nabywcą a sprzedawcą. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego środka transportu, a tych jest dużo. W Polsce najpopularniejszy jest transport lądowy samochodami ciężarowymi.
Dotyczy on przemieszczania dóbr materialnych przy wykorzystaniu różnych środków transportu – drogowego, lotniczego czy morskiego. Jego rolą jest optymalizacja wykorzystania zasobów, miejsca i czasu.
Spedycja
Spedycja to jeden z działów transportu, ale jest pojęciem szerszym. Polega na organizowaniu przewozu i wykonaniu różnych czynności. Jest to zatem szereg czynności wykonywanych przy wysyłaniu i odbieraniu towaru przez sprzedającego i kupującego. Logistyk planuje sieci dystrybucji, a spedytor dokonuje ich realizacji. Spedytor zajmuje się organizowaniem przewozu w praktyce.
To typ działalności, która polega na organizowaniu przewozu ładunków na zlecenie podmiotu gospodarczego. Jej celem jest zrealizowanie procesu przewozu towarów – zawarcie umowy, nadanie, przewóz i odbiór przesyłki. Jej celem jest efektywne i bezpieczne dostarczenie towarów we wskazane miejsce i w jak najkrótszym czasie.
Foto: Pexels / pixabay