Zarządzanie kosztami logistycznymi – mleczarstwo

Cysterna z mlekiem

Zarządzanie łańcuchem dostaw to szereg działań, które mają wpłynąć na efektywność zintegrowania producentów, dostawców, sklepów oraz magazynów.

Łańcuch dostaw to sieć logistyczna. W jej skład wchodzą dostawcy, magazyny, fabryki, centra dystrybucji, hurtownie, klienci detaliczni, a także takie elementy jak surowce i wyroby gotowe. Celem zarządzania tymi łańcuchami jest sprawienie, by towar powstawał w pożądanej ilości, był sprawnie rozprowadzany w odpowiednie miejsca. Poza tym prowadzone działania mają obniżać ew. koszty całkowite.

Procesy logistyczne to źródło kosztów, ale także są one czynnikiem podnoszenia wartości i konkurencyjności firmy. Spółdzielnia mleczarska jest ogniwem łańcucha logistycznego, w którego skład wchodzą podmioty rynkowe – rolnicy zajmujący się produkują mleka na dużą skalę, dostawcy, sklepy i inne podmioty handlowe oraz konsumenci.

Jakość procesów logistycznych ma kluczowe znacznie

Spółdzielnia mleczarska ponosi różne koszty logistyczne na każdym etapie – m.in. produkcji, zaopatrzenia, dystrybucji produktu i marketingu. Kluczowe jest zatem jak najlepsze i najbardziej efektywne zarządzanie przedsiębiorstwem. Mimo to wiele firm nie zauważa swojej szansy i możliwości, jakie oferuje im sprawne zarządzanie logistyczne w procesie realizowania celów strategicznych przedsiębiorstwa ani wagi procesów logistycznych dla jej finansów.

Tymczasem warto uświadomić sobie, że jakość procesów logistycznych ma wpływ na to, jaka będzie ich kondycja finansowa, czy oferta będzie konkurencyjna, jak dużą część rynku uda się opanować. Warto wiedzieć, że przedsiębiorstwa mleczarskie mają specyficzną strukturę kosztów. Ważna jest konieczności zachowania norm dotyczących jakości i czasu.

Koszty całkowite przedsiębiorstwa mleczarskiego

Surowe mleko jest przerabiane w 24 godziny od trafienia do zakładu z powodu bakterii czy metabolizmu, a to z kolei podnosi koszty transportu. Poza tym koszt transportu surowca jest też o tyle ważny, że jest on ponoszony każdego dnia. Obejmuje on też koszty płac i koszty utrzymania punktów skupu. Stanowią one kilkanaście procent kosztów całkowitych przedsiębiorstwa.

Niezbędne są specjalne cysterny w samochodach z systemem chłodzenia. Trzeba też mieć na uwadze takie czynniki jak zaangażowanie, rotacja i obrotowość zapasów. Poziom kosztów transportu mleka udowadnia, że to ważna część wszystkich kosztów przedsiębiorstwa. Kluczowe jest zoptymalizowanie tras przewozowych, bo w ten sposób można wygospodarować oszczędności.

Fot. Pixabay