Transport i spedycja – różnice

ciężarówki

Zdarza się, że część osób zamiennie używa pojęć transport i spedycja. Za tymi określeniami kryje się inny zakres usług i działań. Co prawda posiadają wspólny mianownik, jakim jest logistyka, jednak obydwie dziedziny znacząco się od siebie różnią. Czym tak naprawdę jest transport i spedycja?

Czym są usługi transportowe?

Transport możemy podzielić na krajowy i międzynarodowy oraz ze względu na środki transportu. Do najpopularniejszych należy transport drogowy, ze względu na najniższe koszty i bezpieczeństwo. Wyróżniamy również transport morski, lotniczy i kolejowy. Wybór sposobu dostarczenia towarów do miejsca docelowego jest uzależniony głownie od rodzaju ładunku. Firmy transportowe dysponują flotą, umożliwiającą przewóz towarów o różnej specyfice. Zwykle są to kontenery, plandeki, naczepy, pojazdy pozwalające na transport chłodniczy czy zestawy objętościowe. Dla bezpieczeństwa zleceniodawcy, warto zwrócić uwagę, czy firmy transportowe posiadają ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika (OCP) w razie ewentualnych problemów z przesyłką i materiałami do pakowania przesyłek.

Transport jest ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw, co wymaga od firmy terminowości, profesjonalizmu i zapewnienia bezpieczeństwa przewożonym ładunkom. Dostarczanie towarów poza granice kraju w zakresie transportu międzynarodowego jest dużym wyzwaniem logistycznym. Istotne jest zadbanie o wszelkie procedury celne związane z importem lub eksportem ładunków. Firmy transportowe powinny posiadać wiedzę na temat prawa międzynarodowego oraz transportu ze względu na wciąż zmieniające się regulacje i przepisy międzynarodowe, zależne od danego kraju. Tę rolę może przejąć firma spedycyjna, który będzie odpowiedzialna za cały proces organizacji przewozu ładunków.

Wsparcie firm spedycyjnych

Sprawne dostarczenie przesyłek jest wyzwaniem dla eksporterów i importerów. Jednak z pomocą przychodzą firmy spedycyjne (np https://maripol.pl/) , zapewniające kompleksową obsługę transakcji międzynarodowych. Ich usługi obejmują zarówno kwestie transportowe, magazynowe i logistyczne. Bezpieczne dostarczenie towarów warto powierzyć doświadczonemu operatorowi, dzięki czemu zleceniodawcy mogą mieć pewność, że transport przebiegnie w zgodzie ze światowymi normami prawnymi. Spedytor zapewnia nie tylko odpowiednią optymalizację transportu towarów, ale również minimalizację kosztów. Do głównych obowiązków firm spedycyjnych należą m.in. przygotowanie przesyłki do transportu, ustalenie trasy i wybór środka transportu, magazynowanie, organizacja odprawy celnej, kontrolowanie przesyłki w trakcie przewozu, sprawdzanie stanu towaru przed oddaniem przewoźnikowi oraz wypracowanie dla zleceniodawcy najkorzystniejszych warunków transportu ładunków. Firma spedycyjna jest zobowiązana do ubezpieczenia ładunku na podstawie pisemnego zlecenia. W dokumencie muszą zostać określone wartość przesyłki i ewentualne ryzyko uszkodzenia ładunku.

Podsumowując, transport realizuje przewóz przesyłek, natomiast spedycja odnosi się do odpowiedzialności za organizacje transportu. Firmy spedycyjne oferują szerszy zakres czynności, jednak nieodłącznym elementem procesów jest współpraca z zaufanymi firmami przewozowymi.

Ewelina